MEDYTACJE AKTYWNE OSHO. OR 11.

Czym są medytacje? Co to jest za stan? Co wyróżnia medytacje aktywne OSHO spośród innych metod medytacji? Gdzie i jak można rozpocząć swoją przygodę z medytacjami? Jakie wartości możemy spełniać korzystając z dobrego wpływu medytacji?

Moim i Państwa gościem jest Marta Obrycka – Certyfikowany Facylitator Medytacji Aktywnych OSHO. We wspaniałej atmosferze, pełnej tolerancji i duchowej radości, rozmawiamy o możliwościach dobroczynnego wpływu medytacji na nasz organizm. W szczerej rozmowie, Marta przedstawia swoją historię, ścieżkę, dzięki której może rozwijać swoje podejście. Opowiada dlaczego kocha Medytacje Aktywne OSHO.

Czym są Medytacje Aktywne OSHO?

Marta Obrycka w Obiektywie Tatiany Pałuckiej – TWOJA SESJA

Moje wcześniejsze doświadczenia z medytowaniem były raczej mizerne. Pojedyncze, krótkie techniki, głównie oddechowe, obliczone na doraźny efekt antystresowy. Gdzieś przy okazji kolejnego warsztatu lub konferencji. Tym razem, przygotowując się do rozmowy, postanowiłem poddać się procesowi. Wziąłem udział w dwóch pełnych sesjach i jestem naprawdę zaskoczony. Choć znam i praktykuję wiele innych technik oczyszczania umysłu lub radzenia sobie ze stresem, było to bardzo inspirujące i ważne dla mnie doświadczenie. Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy.

Dlaczego medytacje OSHO są aktywne?

Wyobrażenia  ludzi o medytacjach są dość jednostronne. Prawie zawsze widzimy samotną osobę w jakimś pięknym i naturalnym miejscu odosobnienia. Czasami widzimy grupę skupionych ludzi, siedzących w charakterystycznej pozycji lotosu z zamkniętymi oczami. Tymczasem OSHO zachęca nas do podejmowania różnych, często niezwyczajnych dla nas aktywności, w które zaangażowane jest całe ciało. Są ćwiczenia oddechowe, intuicyjne ćwiczenia a w zasadzie spontaniczne ekspresje ciała, oraz aktywności skierowane bezpośrednio do serca i duszy.  W efekcie, następuje integracja, wzajemne poznawanie się tych części na nowo. To jest bardzo oczyszczające. Przynosi relaks i daje siłę. Medytacje aktywne OSHO pomagają odnaleźć spokój, radość lub inne potrzebne w danej chwili wartości. Głowa, ciało i serce tańczą ze sobą na nowo, w sobie tylko znanym rytmie. Nie potrzebne są specjalne układy choreograficzne czy wystudiowane pozy i kroki.

Jakie są moje odczucia, korzyści?

Moje odczucia są bardzo pozytywne. Uzyskałem więcej niż się spodziewałem, oczekiwałem. W pewnym fragmencie naszej rozmowy, Marta wspomina o tym, że dobrze jest się niczego nie spodziewać przystępując do medytacji. Teraz to lepiej rozumiem. Warto się poddać wpływowi chwili, odrzucić lub pozostawić za drzwiami swoje wyobrażenia. Co więcej, niektóre procesy wciąż ewoluują, rozwijają się, mają wpływ na kolejne aspekty mojego życia. Warto natomiast jest mieć jakąś intencję, wokół której możemy skupić naszą uważność. Może to być spokój, radość, miłość. Tak, intencja jest bardzo ważna. Udział w medytacjach przyniósł mi bardzo konkretne korzyści. Zajrzałem “głębiej w siebie” i poszerzyłem samoświadomość. Nawiązałem inny niż do tej pory kontakt ze swoim ciałem. Dużo się od niego nauczyłem. Czego można nauczyć się od własnego ciała? Na przykład jak je traktować, żeby było bardziej zadowolone… Dowiedziałem się również, że w trakcie medytacji jest trudno siebie oszukać. Prawda zawsze znajduje swoją drogę do światła.

Jak zacząć własną przygodę z medytacjami?

Po prostu zacząć. Jest wiele miejsc w całym kraju i za granicą. Wystarczy znaleźć takie miejsce i spróbować. Są także ludzie, którzy zawsze chętnie pomogą. Powstają społeczności medytujących – tworzą się grupy, więzi, przyjaźnie. I nie jest ważne czy będą to medytacje według OSHO czy inne.

Sam OSHO (właściwie Bhagwan Shree Rajneesh) budził i budzi nawet po swojej śmierci liczne kontrowersje. Jego życie nie było wzorem cnót. Potrafił łączyć rozwój duchowy z uwielbieniem do luksusu i potrzebą sławy. Zyskał na całym świecie wielu sympatyków a nawet żarliwych wyznawców. Charyzmatyczny, apodyktyczny i narcystyczny przywódca duchowy. W każdej kulturze można znaleźć jemu podobnych.

Jeśli jednak odrzucimy styl życia (był określany mianem “guru ludzi bogatych”), pozostaje jego dzieło – stworzył ponad sto medytacji, które służą wszystkim ludziom do dziś. Co je wyróżnia? – chyba to, że są dobrze dopasowane do stylu życia współczesnego człowieka. Tempa i dynamiki otaczających nas procesów.

Jeśli chcesz bliżej poznać medytacje aktywne OSHO zajrzyj tutaj – Oficjalna strona OSHO

Tu możesz odsłuchać naszą rozmowę. Gościem audycji jest Marta Obrycka – Certyfikowany Facylitator Medytacji Aktywnych OSHO

Rozmowa została nagrana w dniu 12 września 2018 roku, w studio OpowiadaniaRozwojowe.pl na warszawskim Ursynowie. W celu odsłuchania rozmowy, przygotuj sobie słuchawki lub głośniki, znajdź wygodne miejsce, zrelaksuj się. Możesz zaprosić na odsłuchanie rozmowy także inne osoby. Wystarczy nacisnąć PLAY.

Nagranie jest bezpłatne. (Czas nagrania: 1.03.49)

Tu znajdziesz moje inne rozmowy: PODCAST

Kod RSS

Słuchając rozmowy dowiesz się:

  • Co to są medytacje?
  • Jakie są korzyści z medytowania?
  • Jakie wartości możesz rozwijać korzystając z dobrego wpływu medytacji?
  • Co wyróżnia medytacje aktywne OSHO?
  • Jakie duchowe korzyści osobiste odniosłem po medytacjach z Martą?
  • Gdzie i jak można rozpocząć swoją przygodę z medytacjami?
  • Czy warto mieć w życiu dobre intencje?
  • Poznasz Martę, wspaniałą kobietę, inspirującą ludzi w ich drodze do szczęścia?

Dodatkowe informacje na temat Marty Obryckiej oraz jej filozofii życia znajdziesz tutaj:

Marta Obrycka - dobry nastrój jest ważny

Marta dba zawsze o właściwy nastrój – tym razem, tuż przed naszą rozmową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 komentarzy
Share:
SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline