USTAWIENIA BERTA HELLINGERA. OR 3.

Ustawienia Berta Hellingera to bardzo intrygująca metoda wsparcia i rozwoju drugiego człowieka. Budzi także wiele kontrowersji – zwłaszcza w środowiskach akademickich. Pewnie dlatego, że niewiele wiadomo na temat podstaw naukowych metody. Wiadomo jedynie, że sam jej twórca, jest niezwykle barwną, doświadczoną i wszechstronnie wykształconą postacią. Pomimo medialnych sprzeczności, Bert Hellinger oraz jego uczniowie odnoszą spektakularne wglądy oraz sukcesy terapeutyczne przy zastosowaniu swojej techniki.  Dlaczego?

Co powoduje, że metoda jest tak skuteczna?

Prawdopodobną przyczyną sukcesu metody ustawień jest silny ładunek emocjonalny, który towarzyszy uczestnikom procesu. Ja brałem udział w kilku sesjach – prowadzonych przez polskich oraz zagranicznych mistrzów metody. Kontekst mojego udziału był bardzo różny – zarówno osobisty jak i biznesowy – ponieważ Ustawienia Berta Hellingera można z powodzeniem stosować w trakcie wspierania rozwoju biznesu jak i polepszania relacji z innymi ludźmi. Zresztą ogólnie rzecz ujmując, zastosowań metody jest tyle, ile jest osób zdecydowanych poddać się bardzo intrygującemu procesowi.

Jak wyglądają ustawienia Berta Hellingera w praktyce?

Każdy uczestnik proszący o ustawienie, zgłasza prowadzącemu ważny dla siebie problem. Ma także do dyspozycji pozostałe osoby, występujące w roli tzw. reprezentantów – których zadaniem jest aktywne reprezentowanie roli, którą im przydzieli uczestnik. Dobór ról odbywa się raczej intuicyjnie, w oparciu o znane tylko uczestnikowi przesłanki. Ważne jest tylko to, że on/ona dokładnie wie dlaczego wybrał/a właśnie tego reprezentanta do konkretnej roli. Jakie to mogą być role? Bardzo różne i czasami zaskakujące – starszy mężczyzna może reprezentować nastoletnią córkę uczestnika, sprawny młodzieniec może wcielić się w rolę śmiertelnej choroby a piękna kobieta w rolę niedawno zmarłej babci. Prowadzący zadaje pytania, niekiedy formułuje sugestie. Uczestnik podąża za nimi i prosi reprezentantów o ich werbalne lub niewerbalne odpowiedzi, wyrażane spontaniczną zmianą pozycji ciała lub miejsca. Każdy, nawet najdrobniejszy sygnał może mieć tutaj doniosłe znaczenie. Cały proces może wydawać się dziwny i niezrozumiały dla zewnętrznego obserwatora. Jednak prowadzący, uczestnik oraz reprezentanci czują, że biorą udział w czymś niezwykle ważnym. Silne skupienie, nagłe ekspresje, płacz i inne formy wyrażania emocji są po prostu obecne i emitują wyczuwalną dla wszystkich ważną energię.

Jakie korzyści można uzyskać stosując ustawienia Berta Hellingera?

Jak działają ustawienia Berta Hellingera?

Ustawienia Berta Hellingera

Tu możesz odsłuchać moją rozmowę z Małgorzatą Rajchert-Lewandowską. Rozmowa została nagrana 9 kwietnia 2018 roku, w naszym studio, w Warszawie.

W celu odsłuchania rozmowy, przygotuj sobie słuchawki lub głośniki, znajdź wygodne miejsce, zrelaksuj się. Możesz zaprosić na odsłuchanie rozmowy także inne osoby. Wystarczy nacisnąć PLAY.

Nagranie jest bezpłatne. (Czas nagrania: 45.10)

Tu znajdziesz moje inne rozmowy: PODCAST

 

Kod RSS

Słuchając rozmowy dowiesz się:

  • Kim jest twórca metody ustawień systemowch – Bert Hellinger?
  • Dlaczego metoda ustawień systemowych jest uważana za kontrowersyjną?
  • Jakie są główne korzyści i efekty z wykorzystywania metody ustawień?
  • Z jakimi problemami można zgłaszać się na ustawienia systemowe?
  • Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykorzystania metody?
  • Jak przebiega sesja ustawień w praktyce?
  • Jakie są kierunki rozwoju metody w Polsce i na świecie?

Zapraszam do dyskusji i komentarzy.

Więcej na temat Ustawień Berta Hellingera oraz Małgorzaty Rajchert-Lewandowskiej dowiesz się tutaj.

 

No comments
Share:
SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline