TANIEC I ZDROWIE. “Movement Medicine”. OR 13.

Co to jest “Movement Medicine”?  Jak wpływa na nasze samopoczucie i szczęście? Gdzie i jak można rozpocząć swoją przygodę z leczniczym tańcem? Jakie rytmy towarzyszą uczestnikom koncertu, w którym taniec i zdrowie to jedność

“Movement Medicine” w praktyce

Miałem autentyczną przyjemność i terapeutyczną korzyść z uczestniczenia w kilku sesjach “Movement Medicine”. Zawsze były to doświadczenia niezwykłe, łączące w sobie elementy choreoterapii, psychologii, pierwotnego tańca etnicznego a nawet transu. Rytmiczne dźwięki zapraszają uczestników do pierwszych ruchów – początkowo spokojnych i delikatnych, pełnych zrozumienia dla wszelkich dolegliwości naszego ciała. To jest niesamowite, że już po kilku chwilach niektóre napięcia mijają, ciało mięknie i poddaje się. Rytm zaczyna panować – przenika do wnętrza i rozwiązuje kolejne supełki – w mięśniach, stawach i mózgu.

“Movement Medicine” oraz “Taniec i Zdrowie” to dla mnie synonimy. To także niepowtarzalny sposób na uelastycznienie ciała, ponowną synchronizację jego wszystkich elementów – mięśni, stawów, kości, narządów wewnętrznych. Ale także obszaru serca, umysłu i duszy.

Taniec i Zdrowie

Prowadząca zajęcia, Anna Sierpowska zwraca szczególną uwagę na esencję połączenia BODY – HEART – MIND, niezwykle przytomną obecność w ciele, koncentrację na odczuciach pochodzących z każdej naszej cząstki.

“Poczuj swoje stopy – wyobraź sobie ich kontakt z ziemią, poczuj jak to jest być własną stopą. Poczuj także swoje kolana, uda i biodra – wyobraź sobie ich ruch, bądź tym ruchem. Teraz możesz skupić swoją uwagę na tułowiu, kręgosłupie i szyi – uwolnij swoje napięcia. Głowa też jest częścią twojego ciała, skupmy się teraz na niej – kiedy uwolnisz swoje napięcia z okolicy głowy, możesz we własnym rytmie przejść do ramion – poczuj je.”

Te oraz podobne pytania i zachęty, Anna przekazuje ruszającym się uczestnikom. Świadomie używam sformułowania “ruszającym się “, ponieważ taniec w tym wypadku, pozbawiony jest typowych dla różnych stylów figur i kroków. Każdy wyraża swój własny styl – jest to praktyka ruchu spontanicznego. Anna nazywa ten stan “przebudzeniem tancerza” – “Awakening the Dancer” – jest w tym ogromna siła, ponieważ nawet początkujący praktycy, szybko docierają do swojego ciała i nabierają odwagi w wyrażaniu siebie poprzez ruch.

Czy taniec i zdrowie to jedność?

Anna Sierpowska na Leadership Festival 2018 – opowiada jak taniec i zdrowie wpływają na nasze sukcesy – także w biznesie.

Muzyka

Niezwykle ważną rolę w sesji “Movement Medicine” odgrywa muzyka i nie ma tutaj w zasadzie żadnych ograniczeń. Każdy rytm, każdy styl, może znaleźć tu swoje terapeutyczne zastosowanie. Anna wiele podróżuje, poznaje artystów z całego świata. Ich kompozycje stają się dla niej inspiracją i dają radość uczestnikom.

Ilustracją muzyczną naszej rozmowy są fragmenty utworu: “Courage My Soul” – przepięknej lirycznej ballady w wykonaniu Susannah Darling Khan, pochodzącej z albumu o bardzo wymownym tytule – “All the Earth is Sacred” (Cała Ziemia jest Święta).

Cały utwór, dzięki uprzejmości Anny Sierpowskiej oraz Susannah Darling Khan, dyrektorki i współzałożycielki “The School of Movement Medicine”, możecie wysłuchać na końcu rozmowy.

Świętość Ziemi jest niezwykle ważna w praktyce “Movement Medicine”. Połączenie ze światem natury, żywioły takie jak ziemia, wiatr, ogień i woda składają się na nasze istnienie. Poprzez muzykę i ruch wchodzimy z nimi w interakcję. Wszystko może być muzyką – dźwięk oddechu, szum drzew, powiew wiatru, płynący strumień.

Korzyści uczestników

Jest ich naprawdę wiele. Świadectwa uczestników są bardzo różne i uzależnione od osobistych oczekiwań i preferencji. Niektórzy aktywnie medytują, inni rehabilitują jakiś fragment swojego ciała, jeszcze inni koncentrują swoją uwagę na redukcji bólu i powrocie do pełnej sprawności. Jednak jest jedna korzyść, która przewija się we wszystkich opowieściach – odpoczynek, aktywne odpoczywanie, zwolnienie natrętnych myśli, relaksacja i świadomy powrót do swojego ciała – po prostu – taniec i zdrowie.

Tu możesz odsłuchać naszą rozmowę. Gościem audycji jest Anna Sierpowska – Nauczyciel “Movement Medicine”.

Rozmowa została nagrana w dniu 18 października 2018 roku, przed koncertem Ani w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. W celu odsłuchania rozmowy, przygotuj sobie słuchawki lub głośniki, znajdź wygodne miejsce, zrelaksuj się. Możesz zaprosić na odsłuchanie rozmowy także inne osoby. Dowiesz się czy taniec i zdrowie wpływają na twój dobrostan i szczęście. Wystarczy nacisnąć PLAY.

W nagraniu wykorzystano utwór: “Courage My Soul”, by Susannah Darling Khan – “All the Earth is Sacred” 
Nagranie jest bezpłatne. (Czas nagrania: 51.10)

Tu znajdziesz moje inne rozmowy: PODCAST

Kod RSS

Słuchając rozmowy dowiesz się:

  • Czym jest projekt “movement medicine”?
  • Jakie są korzyści z udziału w koncertach na których taniec i zdrowie to jedność?
  • Gdzie i jak można rozpocząć swoją przygodę z ruchem spontanicznym?
  • Jakie wartości zdrowotne, psychiczne i społeczne możemy uzyskać praktykując “movement medicine”?
  • Jakiej muzyki możesz słuchać w trakcie praktyki ruchu spontanicznego?
  • Poznasz Anię, wspaniałą kobietę, inspirującą innych w ich drodze do zdrowia i równowagi?

Dodatkowe informacje na temat Anny Sierpowskiej oraz projektu “Movement Medicine” znajdziesz tutaj:

30 komentarzy
Share:
SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline