Wystąpienia publiczne to codzienny rytuał w zabieganej współczesnej rzeczywistości. Prowadzimy prezentacje biznesowe, składamy życzenia, reprezentujemy siebie, zabiegamy o wpływy i nawiązujemy relacje. Czasem pełnimy rolę ważnego eksperta.
Jednak niezależnie od okoliczności, w których występujemy, zawsze musimy być sobą i pozostać w prawdzie. Nasze ciało, głos, mimika i gesty są jak zwierciadło – ukazują aktualną prawdę. Warunkiem dobrych wystąpień jest spójność. Jeśli w treści, którą przedstawiasz są wartości, które wyznajesz, zawsze będzie Ci łatwiej. Jeśli treść jest niespójna z Tobą, fałsz zawsze znajdzie jakąś drogę by się ujawnić a Twoje ciało to wszystkim objawi. Żeby tego uniknąć możesz zostać aktorem.
Kim jest nasz ekspert?

Dobre wystąpienia publiczne ukazują prawdę.
Gość naszej kolejnej audycji, to Juliusz Dzienkiewicz – aktor filmowy, teatralny, wykładowca, reżyser. Ukończył wydział aktorski Łódzkiej PWSFTviT. Od ponad 10 lat zajmuje się rozwijaniem metod pracy wspierających aktorów zawodowych, amatorów oraz dzieci. Przeprowadził wiele warsztatów i stażów dotyczących pracy z ciałem i głosem.
Przez ponad 6 lat był wykładowcą podstawowych pojęć aktorskich oraz reżyserem w Teatrze Collegium Civitas. Wyreżyserował tam dwa spektakle: “Sztuka.Doc” oraz “Tlen.Manifest”.
W Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich wykłada gościnnie Technikę Jerzego Grotowskiego. W 2015 wyreżyserował “Krainę Niczyją” musical z dziećmi ze Służewskiego Domu Kultury, gdzie prowadzi stałe zajęcia aktorskie a w 2016 roku stworzył cykl spotkań warsztatowych z wybitnymi osobowościami wokalnymi pod nazwą Laboratorium Technik Wokalnych. W 2017 roku wyreżyserował spektakl pt: “Oświadczyny / Niedźwiedź” w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze.
Juliusz jest twórcą autorskiego Warsztatu Technik Aktorskich, w ramach którego uczy metodą łączącą dokonania teatru alternatywnego oraz klasycznego. Jego najnowsze dzieło to musical dziecięcy pt “Orfeusz i Eurydyka”, w którym dzieci odgrywają swoje role z towarzyszeniem zespołu rockowego.
Jak mówca może rozwijać własny warsztat?
Nasz gość stale pracuje nad sobą. Zachęca również do tego swoich słuchaczy. Jest zwolennikiem codziennej rutyny, która gwarantuje wysoki poziom i powtarzalność efektów, zbudowaną na prawdzie emanującej z ciała i pewności siebie.
Plastyczność własnego ciała rozwijał w Studium Mimów prowadzonym przez Stefana Niedziałkowskiego a głos wciąż doskonali uczestnicząc w spektaklach, akcjach charytatywnych oraz koncertach Chóru Eksperymentalnego – Gre Badanie. Treningu fizycznego oraz pracy z głosem uczył się od aktorów z zespołu Jerzego Grotowskiego. Uczestniczył w licznych warsztatach m.in.: Marcela Marceau, Jana Peszka, Teatru Pieśni Kozła oraz pracował z Janem Komasą, Leszkiem Mądzikiem, Teatrem A3. Interesuje się również techniką Gaga, co zaowocowało wzięciem udziału w sesjach prowadzonych przez Adi Weinberg w Warsaw Dance Department.
To, co w moim odczuciu wyróżnia Juliusza na tle innych trenerów, to jego wręcz misyjne podejście do pracy, wyrażające się poprzez spójność postaw, szczerość intencji i bezkompromisowe poszukiwanie prawdy w każdym fragmencie wystąpienia.
Po co nam są potrzebne wystąpienia publiczne?
Jeśli jesteś rodzicem, managerem, politykiem, “free-lancerem”, wykładowcą, nauczycielem – listę można tworzyć w nieskończoność – i chcesz odnosić sukcesy oraz funkcjonować w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, musisz się dobrze komunikować.
Wystąpienia publiczne to wspaniała przygoda i wyższy poziom codziennej komunikacji. Sam fakt, że wystąpisz przed szerszym audytorium, generuje liczne korzyści ale i zagrożenia oraz emocje. Wyobraź sobie, że chcesz coś przekazać większej grupie odbiorców. Możesz umówić się z każdym na indywidualną rozmowę. Załóżmy, że ci się to udało i odbywasz 100 różnych rozmów. Za każdym razem musisz budować kontakt, wysłuchiwać różnych argumentów i wątpliwości. U kresu tej drogi możesz być bardzo zmęczony.
Wystąpienia publiczne dają Ci szansę zrobienia tego za jednym razem. Główne korzyści to radość tworzenia nowej wartości, kreatywne przygotowania, oszczędność czasu i szansa na spektakularny sukces. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z Twoim scenariuszem, pozostawisz świetne wrażenie, które uzupełnione efektem zbiorowej ekscytacji i akceptacji, znacznie wzmocni Twój sukces. Wysłuchaj naszej rozmowy i stwórz własny scenariusz.
Tu możesz odsłuchać naszą rozmowę. Gościem audycji jest Juliusz Dzienkiewicz – aktor, reżyser teatralny, trener pracy z ciałem i głosem.
Rozmowa została nagrana w dniu 14 grudnia 2018 roku, w studio OpowiadaniaRozwojowe.pl na warszawskim Ursynowie. W celu odsłuchania rozmowy, przygotuj sobie słuchawki lub głośniki, znajdź wygodne miejsce, zrelaksuj się. Możesz zaprosić na odsłuchanie rozmowy także inne osoby. Wystarczy nacisnąć PLAY.
Słuchając rozmowy dowiesz się:
- Czym są porywające wystąpienia publiczne?
- Co o wystąpieniach i grze aktorskiej mówił Mistrz Stanisławski?
- Czy znasz takie pojęcia jak impostacja, pauza, przerzutnia, dykcja, emisja głosu?
- “Storytelling”, “Historia Osobista”, “Podróż Bohatera” – modne słowa czy rzeczywiste narzędzia?
- Co sądzili o pracy z ciałem Jerzy Grotowski, Jan Machulski, Stefan Niedziałkowski?
- O “użyczaniu osobowości”, “szlachetnym oszustwie wielkiej literatury” i roli aktora.