Grafologia – jakie są związki odręcznego stylu pisania z psychiką człowieka? Na co zwraca uwagę grafolog, dr Zuzanna Górska-Kanabus, badając próbkę pisma? Jakie są korzyści z badania grafologicznego – dla osoby, zespołu, grupy, rodziny czy firmy?
Czym jest grafologia?
Jest to dziedzina psychologii, która zajmuje się ustalaniem relacji pomiędzy zdolnościami graficznego wyrażania siebie a cechami osobowościowymi – jest to wąska specjalizacja psychologii ekspresji i wyrazu. Grafolodzy badają pismo zwracając uwagę na wiele czynników, m.in. odległości między literami, wyrazami i wersetami, wielkość liter, siłę nacisku pióra, szerokość i pochylenie pisma, sposób wiązania liter ze sobą, stosunek wielkości poszczególnych stref pisma względem innych, rytm i tempo pisania oraz wiele, wiele innych czynników.
Naszym dzisiejszym gościem jest dr Zuzanna Górska-Kanabus. Psycholożka, grafolog, twórczyni GCP Method – autorskiej metody analizy pisma.
Po co nam jest potrzebna grafologia?
Na przykład w celu prawidłowego rozpoznawania charakteru drugiego człowieka. To bardzo pomocna umiejętność w działalności biznesowej oraz codziennych kontaktach. Może okazać się niezbędna przy nawiązywaniu bliskich relacji damsko męskich. Nasz dzisiejszy gość, dr Zuzanna Górska-Kanabus, specjalizuje się właśnie w takich zastosowaniach – pomaga ludziom tworzyć lepsze i trwalsze związki, oparte na wzajemnym szacunku do indywidualności partnera. Po dokonanym badaniu próbki pisma, otrzymujemy raport, w którym są opisane nasze kluczowe cechy oraz rekomendacje. Dodatkowo, istnieje możliwość udziału w sesji coachingowej, która wyjaśnia szczegóły przeprowadzonego badania. Skuteczność metody jest określana na ok. 80 procent – to bardzo wysoki współczynnik. W badaniach przeprowadzonych przez dr Górską-Kanabus, wzięło udział aż 1000 uczestników. Rozwiązywali test psychologiczny oraz tworzyli próbkę pisma. Uzyskane w badaniu wyniki potwierdziły się komputerowo, dzięki zastosowaniu algorytmów uczących się. Tak – grafologia może być skutecznym badaniem naszych cech.
Jakie parametry pisma bada grafolog?
Jest bardzo wiele parametrów pisma, na które zwracają swoją uwagę grafolodzy oraz grafologia jako dziedzina naukowa. Jest ich kilkaset, jednak zawsze na pierwszy plan wysuwa się ogólna czytelność pisma, kształt liter oraz ich wzajemne połączenia, zapętlenia liter i tekstu, przestrzenie pomiędzy wyrazami oraz liniami tekstu. Szczególnej uwadze poddawane są takie parametry jak:
- Pochylenie pisma – np: osoby, których pismo jest pochylone w lewą stronę są wyważone i powściągliwe. Ustawianie liter pod kątem 90 stopni może świadczyć o kierowaniu się w życiu zdrowym rozsądkiem i braku spontaniczności. Natomiast pochylenie pisma w prawo bywa sygnałem, że piszący to osoba o charakterze ekstrawertycznym i wyjątkowo dynamicznej naturze. Zmienne pochylanie pisma może być przejawem emocjonalnej niestabilności.
- Wyraziste górne części liter takich, jak l, b, d, k są przejawem charakteru cechującego się ambicją, pożądliwością władzy i uznania. Jednocześnie mogą być też sygnałem, że mamy do czynienia z osobami o naturze marzycielskiej. Nadmierne podkreślanie górnych części liter może być przejawem charakteru nadmiernie oddanego idei.
- Podkreślanie dolnych elementów liter. Wyraziste dolne elementy liter to bardzo prawdopodobny przejaw siły wewnętrznej. Taka osoba ma zdolności przezwyciężania życiowych niedogodności. Jest to jednocześnie oznaka finansowej zaradności i seksualnej potencji.
- Rozmiar liter – np: duży rozmiar liter to przejaw pewności siebie, odwagi i konkretnego podejście do życia. Osoba pisząca w ten sposób lubi być zauważona i doceniona. Pismo drobne jest cechą osób o osobowości skromnej i delikatnej. Jednocześnie jest to przejaw umiejętności koncentracji i analitycznego sposobu myślenia. Dusze artystyczne, poszukujące swojej życiowej ścieżki, mają pismo o nieregularnej wielkości.
Inne parametry i wskaźniki pisma:
Wyrazistość pisma, wyrażana siłą nacisku i grubością linii to przejaw charyzmy. Jednak zbyt silny nacisk może wskazywać na zaburzenia psychiczne lub problemy natury fizycznej. I odwrotnie – mało wyraźne pismo należy odczytywać, jako przejaw słabości. Okazuje się, że grafolog zwróci także swoją uwagę na kształt i rozmiar lewego lub prawego marginesu, miejsce rozpoczęcia tekstu czy przestrzenie pomiędzy wierszami. Niezwykle ciekawym i określającym wiele istotnych cech charakteru parametrem jest kropka nad „i”. Jej położenie względem trzonka litery, pokazuje podejście osoby piszącej do życia. Kropka stawiana wysoko oznacza wrażliwość, natomiast pisana blisko trzonka litery, jest przejawem racjonalnego podejścia do rzeczywistości. Jeżeli przypomina łuk skierowany ku górze, mamy do czynienia z optymistą, jeżeli w dół – pesymistą. Wyraźna, okrągła kropka może być przejawem niepewności w podejmowaniu decyzji. Jeżeli ktoś nie stawia nad literą „i” kropki, prawdopodobnie nie dba o estetykę i porządek.
Tu możesz odsłuchać naszą rozmowę. Gościem audycji jest dr Zuzanna Górska-Kanabus – psycholożka, grafolog, twórczyni autorskiej “GCP Method”.
Rozmowa została nagrana w dniu 06 listopada 2018 roku, w studio OpowiadaniaRozwojowe.pl na warszawskim Ursynowie. W celu odsłuchania rozmowy, przygotuj sobie słuchawki lub głośniki, znajdź wygodne miejsce, zrelaksuj się. Możesz zaprosić na odsłuchanie rozmowy także inne osoby. Wystarczy nacisnąć PLAY.
Słuchając rozmowy dowiesz się:
- Czym jest grafologia i “GCP Method”?
- Jakie są korzyści z udziału w badaniach grafologicznych?
- Gdzie i jak można rozpocząć swoją przygodę z grafologią?
- Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania grafologii”?
- Poznasz Zuzannę, wspaniałą kobietę, inspirującą innych w ich drodze do równowagi w związkach?
Dodatkowe informacje na temat dr Zuzanny Górskiej-Kanabus oraz projektów: “GCP Method” oraz “Kierunek Małżeństwo” znajdziesz tutaj:
- www.kierunekmalzenstwo.pl
- www.gcpmethod.com
- https://www.facebook.com/
KierunekMalzenstwo/ - https://www.facebook.com/
drZuzannaGorska